Dotacja dla utrzymania komunikacji bez konsekwencji
Refundacja otrzymywana od jednostek samorządu terytorialnego na podstawie zawartych porozumień, która nie jest związana z ceną sprzedawanych biletów, nie może być zaliczana do podstawy opodatkowania.
Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o VAT o którą w kwietniu 2022 r. wystąpiło przedsiębiorstwo komunikacji samochodowej. Wyjaśniło, że jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność w formie spółki z o.o. We wniosku podkreślono, że spółka nie jest powiązana kapitałowo czy osobowo z jakąkolwiek jednostką samorządu terytorialnego. Niemniej ma podpisane z nimi (województwami, powiatami, gminami) szereg umów, na podstawie których, zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, świadczył usługi w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Na ich podstawie we własnym zakresie drukuje i dystrybuuje bilety uprawniające pasażerów do korzystania ze świadczonych usług transportu zbiorowego, a wpływy z nich są należne spółce. i nie są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego.
Przedsiębiorstwo podkreśliło jednak, że jednostki samorządu terytorialnego będą przekazywać mu rekompensatę z tytułu realizacji usług na podstawie i zasadach określonych w umowie. Rekompensata nie zawiera VAT a płatność następuje w określonym terminie na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta